Õpilaste võrdse palga päeva kirjanduskonkurss
Oled 9.-12. klassi noor ja tahad kaasa rääkida soolise võrdõiguslikkuse teemadel? Saada meile oma kirjandusteos hiljemalt 04.04.2016 ja osale Sotsiaalministeeriumi võrdse palga päeva kirjanduskonkursil. Parimatele töödele kuni 300 eurot auhinnaraha. Võitjad kuulutatakse välja 13.aprillil!
Taust
13. aprillil tähistatakse Eestis võrdse palga päeva. Eurostati 2014. aasta andmete järgi on palgalõhe Eestis Euroopa suurim (28,3%) ehk peavad naised sama raha teenimiseks töötama 104 päeva rohkem.
Soolise palgalõhe üheks peamistest põhjustest on haridusalane ja tööturu sooline segregatsioon*, mis omakorda tuleneb ühiskonnas eksisteerivates hoiakutest, normidest ja väärtustest. Need hoiakud ja normid tulevad lapsevanemate, õpetajate ning laiemalt ühiskonna erinevatest ootustest tüdrukutele ja poistele.
Sooliste stereotüüpide püsimine on tihedalt seotud laste ja noorte soolise sotsialiseerimisega. Elanikkonna seas levinud hoiakud laste kasvatamise suhtes on pigem soolisi stereotüüpe kinnitavad ja taastootvad kui neile väljakutseid esitavad. Nii poiste kui ka tüdrukute vaba eneseteostust ja mitmekülgset arengut soodustaks traditsiooniliselt meestele omistatud oskuste ja omaduste (nt tehniline taiplikkus, riskijulgus) ja naistele omistatud oskuste ja omaduste (nt teiste eest hoolitsemine, empaatiavõime) rangest eristamisest loobumine ning mõlema kaasamine nii poiste kui tüdrukute kasvatusse.
Soolised stereotüübid püsivad, kuni neid ühiskonnas aktiivselt küsimärgi alla ei seata. Siinkohal on eriti oluline just noorte teadlikkuse suurendamine, sest neil on olulised eluvalikud (haridustee, karjääri planeerimine ja pereloomine) alles ees ning soostereotüüpidest laetud ühiskond võib suunata poisse ja tüdrukuid loobuma oma tegelikest huvidest ja langetama otsuseid sooliselt „turvaliste” ja traditsiooniliste valikute kasuks.
* Tööturu sooline segregatsioon on meeste ja naiste koondumine erinevatesse ametitesse ja majandusharudesse.
Nõuded töödele
Tööd tuleb esitada eesti keeles.
Esitada võib kirjandi, essee, lühijutu, luuletuse või haiku.
Õpilane kirjutab oma töö ise ja viitab kasutatud kirjandusele korrektselt.
Kirjandusteos peab käsitlema soolise palgalõhe vähendamise võimalusi, selle seost sooliste stereotüüpidega, naiste ja meeste käitumist, võimalusi ja palka mõjutavaid soorolliootuseid tänapäeva ühiskonnas, kasvatuse ja/või hoiakute mõju erialavalikutele või muud soolist võrdõiguslikkust ja/või soolist palgalõhet puudutavat probleemi.
Õpilane võib valida töö täpse teema ja pealkirja ise. Mõned näited teemavalikust on:
Sooline palgalõhe ja võimalikud lahendused
Palgalõhe seos stereotüüpidega
Soolised stereotüübid ja nende laiem mõju
Naise/mehe roll tänapäeva ühiskonnas
Sooline tasakaal hariduses
Mehelikkuse ja naiselikkuse muutumine ühiskonnas
Kasvatuse mõju tüdrukutele ja poistele karjääriteel
Hoiakute mõju tüdrukutele ja poistele erialavalikul
Kuidas erinevad ootused tüdrukutele ja poistele koolis?
Tööde esitamine
Tööd tuleb esitada hiljemalt 04.04.2016.
Õpilane märgib tööle oma nime, kooli, klassi ja e-maili aadressi.
Tööd tuleb saata elektrooniliselt aadressile agnes.einman@sm.ee
Tööde hindamine
Laekunud töid hindab kolmeliikmeline komisjon. Teoses hinnatakse teose sisu, õigekeelsust, stiili ja vormi. Teos peab käsitlema soolise võrdõiguslikkuse ja/või soolise palgalõhe probleemi.
Parimate tööde autasustamine
I koht – 300 eurot
II koht – 200 eurot
III koht – 100 eurot
Kõik konkursil osalejad on oodatud konkursi lõpuüritusele 13.aprillil, kus kuulutatakse välja ka parimad tööd. Ürituse ajakava ja asukoht saadetakse osalejatele e-maili teel.
Tööd avaldatakse valikuliselt www.stereotyyp.ee lehel. Kui Sina ei soovi, et Sinu töö avaldataks, palun anna sellest meile teada!
Küsimuste korral kirjuta agnes.einman@sm.ee või helista 626 9181
Lennukat sulge!